Łazienki Warszawskie albo Łazienki Królewskie – dwie nazwy przyjęły się dla 76-hektarowego pałacowo-ogrodowego zespołu  który znajduję się przy Trakcie Królewskim.

Łazienki Królewskie są jednym z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych w Europie. Tutaj wśród cennych zabytków architektury i wśród wspaniałych rzeźb można  odpocząć, wypić kawę, zjeść lody, posłuchać śpiewu ptaków. Tutaj wiosną rozkwitają 53 tys. Kwiatów.

W skali Warszawy fenomen Łazienek polega nie tylko na ich urodzie, ale przede wszystkim na autentyczności.

W  średniowieczu teren dzisiejszych Łazienek był własnością książąt  mazowieckich. W XVIII jego właścicielem stał się Marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski.

Lubomirski był jedną z największych indywidualności Rzeczypospolitej: Marszałek wielki koronny, poeta, prozaik, komediopisarz, znawca sztuki, kobiet,, znakomicie wykształcony, biegle władający pięcioma językami,  polityk. To Stanisław Herakliusz Lubomirski zbudował tu małą samotnię oraz pawilon kąpielowy według proj. Tylmana z Gameren.

W drugiej połowie XVIII wieku park stał się własnością króla Stanisława  Augusta Poniatowskiego. Na jego zlecenie w latach 1766-1784 Karol Ludwik Agrikola, Karol Schultz i później Jan Chrystian Schuch stworzyli tutaj krajobrazowo-geometryczny ogród królewski. Łazienkę Lubomirskiego przekształcono w rezydencję monarchy.

Zapraszam Państwa na spacer po Łazienkach Królewskich. Pokaże Państwu wnętrza Pałacu na Wodzie, niedużego pałacu, który jest jednym z największych artystycznych dzieł architektury i sztuki w Polsce. W tej letniej rezydencji Stanisław August gromadził zbiory które miały stać się zaczątkiem wielkiej publicznej kolekcji.

Pokaże Państwu i opowiem ciekawe historię związane z Pałacem Myślewickim, Starą pomarańczarnią, Białym Domkiem, Amfiteatrem i Belwederem.

Zapraszam

Czas  zwiedzania 3 godziny

 

SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash.