Sąsiadujące ze Starym-Nowe Miasto jest młodsze i dopiero w 1408 roku przekształciło się w odrębny organizm miejski.

Atrakcją Nowego Miasta są kościoły Paulinów, Franciszkanów, Dominikanów, Redemptorystów i Sakramentek, odbudowane ze zniszczeń wojennych.

Ulica Freta- to główna ulica Nowego Miasta. Jej nazwa oznaczała nieuprawne pole lub przedmieście. Ulica powstała wzdłuż odcinka dawnego traktu Czersk- Warszawa-Zakroczym. Dziś jest tu kilka dobrych kawiarenek, a pod numerem 15 mieści się muzeum Marii Skłodowskiej- Curie. W tym domu urodziła się wybitna kobieta, naukowiec, znana między innymi z odkrycia zjawiska promieniowania radioaktywnego.

Na rynku Nowego Miasta na uwagę zasługują kościół i klasztor przybyłych z Francji  sakramentek. Kościół postał z fundacji Marii Kazimiery w XVII wieku. Jest to wybitne dzieło Tylmana z Gameren. W środku znajduje się nagrobek wnuczki króla Jana III Sobieskiego- Marii Karoliny księżnej de Bouillon.

Spacerując Nowym Miastem warto zatrzymać się na placu Krasińskich. W prawym rogu placu Krasińskich znajduje się Pomnik Powstania Warszawskiego. Potężny pomnik przedstawiający dwie grupy rzeźb: żołnierzy broniących barykady oraz schodzących do kanałów. Wzniesiono w 45 rocznice Powstania Warszawskiego. Śmierć 200 000 Polaków wpisało się w najkrwawsze i najbardziej bolesne dzieje nowożytnej historii Polski i Warszawy.

 

Zapraszam na zwiedzanie Nowego Miasta.

Czas zwiedzania 2 godziny.

 

SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash.